Miks tüll ei ole lihtsalt tüll?

Ringi kolades erinevates veebipoodides ja Facebooki gruppides jääb silma üsna universaalne sõna “tüll” ja sellest tulenevalt “tüllkleit” või “tüllseelik” või “tüllist loor”. Justkui oleks tegemist ühe asjaga. Aga see pole nii!

Oleme aastatega kogemusega ja hulga tootjatega katsetades jõudnud selgetele järeldustele, kui palju erinevaid tülle on olemas ning mis sobib mille jaoks ja miks.

Näiteks meie couture kleitidel, Froufrou seelikutel ja MiButterfly tüllseelikutel ning pulmakleitidel on kõigil (reeglina) kasutusel erinevat sorti tüllid. Sest nad on katsudes erinevad, nende muster on erinev, ning mis peamine – nad käituvad erinevalt. Kõiki tülle peame enne tellimist ja kasutamist katsuda saama, sest meie käed teavad, mida meil vaja on.

Froufrou seelikute tüll peab olema pehme ja langev, kuid ei tohi olla liiga “tatt”.  Kui Froufrou seelikus kasutada liiga kanget tülli, on tulemuseks kardetud “kuusekese” efekt. Samas näiteks iluuisutaja kostüümides kasutusel olev võrklükra, mida tihti satsiseelikutes kasutatakse, on liiga raske, et pikal seelikul voogavat, kerget ja pehmet tulemust saavutada.

Kui sellist tülli panna kleidile, saame tulemuseks ülimalt ägedalt langevad pikad seelikud, mis lendlevad ja lainetavad, kuid need ei anna pika seelikuna väga suurt “mahtu”. Seega sobib selline tüll niisugustele pruutkleitidele, kus soovitakse kleidis näha rohkelt liikuvat kangast, aga mitte väga suurt kuhja seelikut. Sama kehtib laste couture kleitidele. Parim näide on meie Robinette kleit, mis voogab imeilusalt, aga millel puudub ballikleidilik siluett. Sobib suurepäraselt ka kihiliste nn mustlasseelikute tegemiseks.

MiButterfly ja enamiku pulmakleitide tülli osas oleme kõige kapriissemad. Oleme proovinud erinevaid tootjaid ja nii mõneski pettunud, sest see pole “see”. Klassikalise palja (st tüllseeliku peal ei ole muud kangast) tüllseeliku tüll peab olema struktuuri hoidev, et anda kaunis A-lõikeline kuju, aga siiski piisavalt pehme, et mitte olla päris “kanavõrk”. See peab olema liikuv ega tohi olla iseenda külge nakkuv ja kleepuv. Ei tohi olla nii pehme, et pikal seelikul n-ö servad ära vajuksid ja tekiks ära vajunud lambikupli kuju. Jälle, käsi teab, milline on õige!

Couture kleitide jaoks on vaja tülli, mis on nende kahe vahepealne, pole otseselt struktuurne, aga pole ka pehme. See peab olema õhuke, et saaksime seda ogarates kogustes kokku krookida, et saada see ideaalne ballikleidi kuju ka siis, kui seda krinoliiniga toestame.  Näiteks sellesse tillukesse Katarina kleiti läks 40 meetrit (!!!) tülli! Ja see on kleit umbes kolmeaastasele ;)

See peab olema kerge, et kogu see hunnik tülli ei läheks lastele liiga raskeks kanda. Couture kleitides kasutatav tüll ei sobi ei Froufrou ega MiButterfly seelikutesse :D

Üldiselt väldime kanavõrgulaadset paksu ja kõva tülli nagu katku. See on küll justkui odav ja lihtne viis saada mahtu, ent see on kapriisne teiste kangastega koos, ei liigu ning on naha vastas kare ja kange. Üks pruut, kellel oli sellisest tüllist tehtud alusseelik (sest ta ei teadnud paremat), rääkis, et ta ei tahtnud eriti oma kleidis istuda, sest iga kord oli tunne nagu istuks kuuseokaste hunnikusse. Väldime samuti rõngaid alusseelikutes – ka need on lihtsad ja soodsad näiliselt koheva seeliku loomiseks, kuid on liiga jäigad, liiga universaalsed (nt kui rõngas jääb liiga kõrgele, vajub kleidi serv lonti) ning töötavad ainult rangelt (üksi) paigal seistes. Tantsides või kellegi kõrval (noh ... peigmees näiteks :D), kes tahaks lähemale tulla – kindel ei! Välja arvatud juhul, kui on piiramatud ressursid teha ülivõrdes professionaalne liigenditega rõngasseelik ja sinna peale lugematu kogus kallemaid ja peenemaid kangaid, mis selle kõik ära maskeerib (näiteks viimase Tuhkatriinu-filmi kleit ;)

Ja see on ainult pinnapealne tarkus. Kõik sõltub sellest, millist kuju, struktuuri ja liikuvust keegi oma kleiti või seelikusse tahab. Ei ole olemas universaalset asja nagu “alusseelik”, ei ole olemas universaalset “tülli” või ühte lahendust kõigile soovidele. Seetõttu on väga oluline kleidi või seeliku tellijaga kontakti saada, tunnetada, milline stiil või kuju teda kõnetab ning milline siluett on tema iseloomule kõige omasem!

Oma tüllimuredega võite alati meie poole pöörduda lizkizcouture@gmail.com :) Me TEAME, kuidas teha seda, millest te unistate ;)


Kommentaarid

Email again:

Eelmine

Lizkiz Couture võttis osa Peaproovist ja see oli võrratult äge kogemus!

Järgmine

Värvid ja nende mängud ehk "Palun tumevalget koos neoonhalliga"

Jaga seda artiklit