ET KLEIT ISTUKS VALATULT
Venivad kangad, innovaatilised lõiked ja uued tehnoloogiad on tõesti teinud
võimalikus 90% rõivaste proovimata ostmise. Üha rohkem on rõivaid, mida saab osta mõõdu järgi. Aga mitte kõiki. Jääb siiski mõni rõivaese, mida proovideta valmis teha ei saa.
Sajad start-up’id, kasvõi eestlaste Fits.me proovirobot, on üritanud leida viisi, kuidas rätsepa juurde minemata leida perfektset istuvat rõivast, kuid ei õmblusmannekeenid, proovirobotid ega isegi samades mõõtudes modell-dublandid pruugi anda tegeliku tellija kehaga sama tulemust.
Miks?
Sest ühes mõõdus inimeste kehakuju võib olla täiesti erinev: madalam õlg,
kumeram selg, abaluude väljaulatuvus jne. Erineva eluviisiga kehade puhul on erinev rüht ja näiteks käsivarte kuju. Lisaks inimesed liiguvad – hingavad, astuvad, hüppavad - ja see mõjutab rõiva sobivust. Võib-olla tema ei tantsi kunagi oma õhtukleidis tangot, aga sinule on see ilusa ja hästi istuva kleidi sünonüüm.
Et kleit saaks tõesti kui selga õmmeldud, siis see tähendabki riide istuvusproove. Enamasti tuleb teha 1-3 proovi olenevalt rõiva keerukusastmest.
Mida tehakse sobivusproovis?
Esimeseks prooviks on võetud mõõtude alusel loodud lõige, rõivas kangast välja lõigatud ja kokku traageldatud.
Esimene proov annab juba aimu rõivast. Hinnatakse loodu üldist istuvust, asetust figuuril ja lõike täpsust: varrukad, käeaugu- ja kaelakaar, küljeõmblused, vöö- ja puusajoon, üldpikkus. Kontrollitakse, kuidas see istub, kas on tasakaalus, on laiuselt sobiv või tuleb seda teha kitsamaks või laiemaks. Harva on ese esimeses proovis perfektne.
Ei tohi unustada, et enamus mõõte sõltuvad teineteisest. Kui näiteks teha kleidi õlapaela paari sentimeetri jagu pikemaks, läheb ka kogu kleit pikemaks, kui tõmmata ümbermõõtu kokku, siis on kleit liibuvam ja kipub üles liikuma, pannes kleidi alla teise suurusega rinnahoidjad muutub büsti ümbermõõt. Tihedalt liibuva kleidi puhul võib see sentimeeter määravaks saada, et kleit lihtsalt ei mahu selga.
Ka kaotab rõivas istuvuse, kui õmmelda see keha järgi ja siis panna selga teine pesu või veel hullem - trimmiv korsett.
Sageli piisab ühest proovist, aga eriti täpsetel rõivastel, näiteks kenasti langev ja
liibuv pulmakleit, on reeglina vaja teha ka teine, vahel kolmas või neljaski proov. Kui muidu ei saa, siis viies, kuues ja seitsmes.
Et istuks kui valatult
Marc Jackobs räägib oma meistriklassis, kuidas tema kord tegi seitse proovi, et soovitud tulemini jõuda. Yves Saint Laurentki lendas üle ilma, et proove teha, Pariisist New Yorki saab ju ühe lennukiga.
Kui sina ei Tallinnasse proovi tulla, pole probleemi. Ka mina saan liikuda, aga kuna minu rõivastesse ei ole sisse arvestatud ümber maailma lennu piletit ja need maksavad tunduvalt vähem kui Rolls Royce, siis palun arvesta mõistliku lisakuluga transpordile ja kulunud ajale.