PARIM PULMAKLEIT ON SINU KLEIT

Pulmakleidiga käib kaasas miljard müüti ja reeglit. Alates sellest, et parim pulmakleit peab olema valge, lõpetades sellega, et vaid liivakella figuuriga pruudid võivad kanda liibuvat kleiti. Puhas jama – parim pulmakleit on kleit, mis on parim sulle. Olgu selleks siis klassikaline valge pitsist printsessikleit või liibuv roosast kunstnahast dinosaurustega kostüüm. Sinu pulm on SINU on sinu päev, parim pulmakleit selleks sündmuseks on rõivas, mis meeldib sulle ja milles SINA tunned ennast mugavalt.

Kirev garderoob

Läbi ajaloo on pruutkleidid olnud väga värvikirevad, mõnes riigis on parimad pulmakleidid siiani värvilised. Aasiamaades on ajalooliselt populaarne punast värvi pulmariietus, kuna punane tähendab head õnne. Samas Skaninaavias olid enne valge moodi tulekut pruutkleidid tihti hoopis musta värvitooni.

Indoneesia armastatakse värvikirevaid rõivaid, millel on palju tikandeid; Pakistani pruudid eelistavad tumepunast, roosat ja lillat värvitooni oma pulmarüüs; India pruudid kannavad punaseid rõivaid, sest punast peetakse õnnetoovaks värviks.  Peruus aga armastavad pruudid kanda pulmakleite, mis on punast ja musta värvi ning Tšetšeenias usutakse, et pulmariided peavad olema võimalikult tagasihoidlikud, seega pruudid on tavaliselt pealaest jalatallani valges. Iraagis vahetavad pruudid pulmapäeval korduvalt rõivaid – neil on keskmiselt seitse kleiti, kõik erinevat värvi.  

Traditsiooniline valge

Juba varasest Rooma ajast on valget peetud rõõmsate pidustuste värviks. Valget peetakse ka puhtuse värviks, mis kirikus sümboliseerib rõõmu, tänulikkust, puhtust ja süütust.

Parimaks pulmakleidiks muutus valge tänu Inglismaa kuninganna Victoriale, kes 1840. aastal abielludes kandis just valget kleiti. Eestis hakati valget värvi pulmakleite kasutama 20. sajandi alguses.

Inglased arvavad, et pruutkleidi külge tuleks panna „midagi vana, midagi uut, midagi laenatut, midagi sinist“. Sinist peetakse mõnedes kultuurides neitsi Maarja värviks.

22 - viimane taks

Lisaks värvile aetakse sageli pruutide pea sassi miljoni muu reegliga alates sellest, et parim pulmakleit on piisavalt pikk – ent mitte liiga pikk, ega või liiga lühike. Või et valges kleidis abiellumiseks on 22 viimane taks. Kord räägitakse, et tuleb õlad paljastada, siis jällegi, et õlad peavad kindlasti olema kaetud. Või et parim pulmakleit saab olla vaid valge pitskleit. Tõsi ta on, et mõnes traditsioonilisemas paigas (nagu näiteks kirikus) abielludes peaksid õlad olema kaetud, ent sellised reeglid ei laiene automaatselt kõigile pulmadele.


Aga tead, need on vaid soovitused

Kõik need reeglid, milline peab olema parim pulmakleit on tegelikult rohkem nagu piraatide aukoodeks – heal juhul soovituslikud suunised. Me elame ajastu, kus pruudil on õigus otsustada, milline on talle parim pruudikleit. See on SINU päev ja võimalus kanda oma unistuste kleiti, ülikonda, seelikut ja pluusi, bikiine, draakonikostüümi või mida iganes sa soovid. See on SINU päev, mida peaksid täiega nautima, sest mitte iga päev ei ole sul võimalust vallatleda looriga, mis on kümme meetrit pikk või kanda maailma kaharaimat printsessikleiti. Ja kui sa oled raudkindel, et sinu parim pulmakleit on hoopis bikiinidele seelikuks seotud valgest šifoonist rätik – siis just seda pead sa saama!

Ja meie oleme siin, et sinu südamesoovid täita. Just meie käest saad sa parima pulmakleidi, just täpselt selle õige, millest oled unistanud.